سیاسی ، اجتماعی ، تحلیلی » اخبار » مکانیزم گفتگوهای سه جانبه ایالات متحده، افغانستان و ازبکستان

مکانیزم گفتگوهای سه جانبه ایالات متحده، افغانستان و ازبکستان

تاریخ : 1399.04.12
نویسنده : ali
نظرات : 0
بازدیدها : 70
نشست افتتاحیه مورخ 7 خرداد ماه 1399 که از مجرای تله کنفرانس بین وزرای امور خارجه افغانستان و ازبکستان و مشارکت دیوید هیل معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده در امورسیاسی برگزار گردید، بر فهرستی طولانی از موضوعات آشنا مشتمل بر امنیت، روابط اقتصادی - تجاری و پروژه های زیر بنایی مورد علاقه طرفین تمرکز داشت.
یک روز بعد جاناتان هنیک معاون دستیار وزیر امورخارجه آمریکا در امور آسیای مرکزیاظهار داشت: "ما باور داریم که این فرمت فرصتی برای پراختن به منافع مشترک کشورهای ما در زمینه مشارکت، صلح و رفاه در آسیای مرکزی و افغانستان است" و در این راستا موضوع امنیت واجد اولویت خواهد بود.
تعهد در زمینه توسعه " همکاری امنیتی و ارتقاء تلاش مشترک برای مبارزه با تهدیدات ناشی ازترددات مرزی در طور مرزهای مشترک ازبکستان و افغانستان و مواجهه با موضوعاتی مانند تروریسم، ترافیک مواد مخدر و ترکیبات آن ، قاچاق کالا، مهاجرت غیر قانونی، ترافیک انسان و ترافیک حیوانات وحشی در سراسر منطقه" در صدر لیست تعهدات مشترک قرار دارند. 
توسعه مواصلات ریلی، بهبود شرایط برای گسترش تجارت، حمایت از پروژه های انتقال انرژی مانند پروژه انرژی آسیای مرکزی – آسیای جنوبی (CASA-1000) ، خط لوله گاز ترکمنستان- افغانستان- پاکستان- هند و نیز پیشبرد تعاملات عمیق تر نیز در برنامه قرار دارد.
با وجودی که شکوفایی و امنیت منطقه ای نوعاً حوزه های اولیه در تعاملات تلقی می شوند، تأثیرات ژئوپلیتیک مرزی در هیچ نقطه ای متوقف نمی شوند. برای ازبکستان با توجه به این که آن کشور اشتیاقی بیش از قبلنسبت به عضویت کامل در بلوک تجاری اتحادیه اقتصادی یوروآسیا به رهبری روسیه نشان می دهد، این امر جنبه هایی از فوریت در بردارد.
دولت ترامپ روشن ساخته است که واشنگتن درگیر شدن تاشکند در این جبهه اقتصادی را امری بی حاصل می داند. ویلبر روس وزیر  بازرگانی ایالات متحده در نشستی که در ماه اکتبر سال گذشته توسط اتاق بازرگانی آمریکا- ازبکستان برگزار شده بوداظهار داشت که عضویت در اتحادیه اقتصادی یورآسیا می تواند برنامه های تاشکند برای همگرایی با دایره ای گسترده تر در اقتصاد جهانی را منحرف سازد.
وی گفت "دنبال کردن موضوع الحاق به اتحادیه اقتصادی یوروآسیا می تواند روند ورود ازبکستان به سازمان تجارت جهانیرا پیچیده ساخته و آن را فراتر از برنامه زمانی تنظیم شده توسط رهبران آن کشور، طولانی نماید."
جاناتان هنیک نیز موضعی مشابه ولو با لحنی ملایم تر ابراز نمود: " ما مطمئناً از ازبکستان می خواهیم تا عضویت خود در سازمان تجارت جهانی را  در اولویت قرار دهد. نهادی که  95 درصد اقتصاد جهان را پوشش می دهد و از این جهت باید در صدر لیست اولویت های آن کشور قرار داشته باشد."
 ایالات متحده از قبلمبتکر شکل گیری یک مکانیزم دیگر گفتگو تحت عنوان "C5+1" متشکل از پنج کشور آسیای مرکزی به علاوه ایالات متحده بوده، و به شکلی فعال آن را مدیریت می کند. با این وجود چرا این فرمت جدید گفتگو واجد اهمیت است؟
هنیک اظهار داشته است ما با نگاه به جلو، سازوکارهای مختلفی را در زمینه پیشبرد اهداف مشترک خود در نظر می گیریم و همچنان نسبت به مکانیزم" C5+1"" متعهد هستیم. اما این مکانیزم سه جانبه از نیاز به مواجهه با برخی موضوعات فنی دشوار در مرز های مشترک بین افغانستان و ازبکستان ناشی می شود.
 توسعه مواصلات ریلی یکی از این موضوعات است. ازبکستان مشتاق است تا افغانستان با احداث مسیر های ریلی از مزار شریف به کابل و از آنجا به مرز تورخم در مرز پاکستان، نقش خود را به عنوان یک حلقه اتصال زمینی به بنادر دریایی پاکستان ارتقاء دهد. در حال حاضر خطوط مواصلاتی قابل اتکایی در مناطق نزدیک به مرز در داخل افغانستان وجود دارند. ماه گذشته شرکت خطوط راه آهن ازبکستان اعلام نمود یک سرویس قطار باری پرسرعت از تاشکند به شهر مرزی حیرتان افغانستان دایر نموده است که زمان سفر در این مسیر را از پنج تا شش ساعت به دوساعت کاهش داده است. در همان بیانیه اشاره شده است که واگن های بیشتری به قطارهای سریع السیر که سه بار در هفته به سمت مرز می روند  اضافه شده اند.
یک حوزه دیگرِمعطوف به منافع مشترک، ایجاد منطقه آزاد اقتصادی در منطقه مرزی است که روابط تجاری را به شکلی قابل توجه تسهیل خواهد نمود. هنیک گفته است اسلوب گفتگوی ازبک- افغان - ایالات متحده می تواند جغرافیای گسترده تری را در برگیرد. موضوعات فنی مشابهی در مرزهای دیگر با ترکمنستان و تاجیکستان  وجود دارند. ما این فرمت را به عنوان الگویی برای بحث با آن کشورها هم در نظر داریم. 

  احمد رحیمی

[xfgiven_gallery]
[xfvalue_gallery]
[/xfgiven_gallery]
دسته بندی :  اخبار / سیاسی / تحلیلی

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود

بالا